Komunikat Biskupa Tarnowskiego
na 55 Dzień Modlitw o Powołania

Drodzy Diecezjanie!
Drodzy Młodzi!

Kieruję do Was serdeczną prośbę o modlitwę w intencji powołań do służby kapłańskiej. W tym roku Światowy Dzień Modlitw o Powołania, czyli Niedziela Dobrego Pasterza jest w naszej diecezji dniem synodalnym, gdyż wspólnie wchodzimy na szczególną drogę słuchania Ducha Świętego, który poprzez V Synod chce odnowić i ożywić Kościół tarnowski.
Powołania do posługi kapłańskiej są owocem dynamicznego duszpasterstwa obejmującego rodziny, dzieci i młodzież. Papież Franciszek w Orędziu na ten dzień zwrócił uwagę, że życie każdego z nas jest owocem Bożego powołania. Bóg nas chciał! Jakże Kościół potrzebuje świętych księży, którzy głoszą tę Dobrą Nowinę spotykanym osobom!
Podczas naszego niedawnego spotkania w Tarnowie w Niedzielę Palmową, powiedziałem Wam, drodzy Młodzi, że wielu z Was ma powołanie do kapłaństwa. Wiem też, że potrzebujecie osób, które będą Wam towarzyszyć w tej trudnej nieraz drodze rozeznawania powołania i odpowiedzi na nie. Dlatego też gorąco zachęcam Was do brania udziału m.in. w inicjatywach podejmowanych przez alumnów naszego tarnowskiego Seminarium Duchownego wraz księżmi moderatorami oraz przez diecezjalne dzieło rozeznania drogi życia: Rusz Duszę. Zachęcam też, abyście we wszystkich parafiach naszej diecezji, w czwartek 26 kwietnia br. po Mszy św. sprawowanej z formularza o powołania, odmówili w waszej intencji Litanię do bł. ks. Romana Sitki, męczennika i patrona Seminarium Duchownego w Tarnowie.
Pamiętajcie, że jesteście potrzebni Kościołowi! Misja jest wielka i piękna. Modlę się o odwagę, abyście potrafili podjąć ryzyko w spotkaniu z Jezusem Chrystusem, który wciąż powołuje! „Każde powołanie jest poranne”, bo Bóg mówi do nas codziennie, od rana. Bądźcie uważni na delikatny głos Jego zaproszenia do pójścia za Nim i dawania świadectwa przez piękno kapłaństwa.

Z pasterskim błogosławieństwem i modlitwą

† Andrzej Jeż
BISKUP TARNOWSKI

V Synod Diecezji Tarnowskiej

„Gorąco proszę Was, drodzy Diecezjanie, abyście ochoczo podjęli modlitwę w intencji V Synodu, którego prace potrwają przez kilka kolejnych lat. Ogólnodiecezjalna modlitwa, nabożeństwa, nowenny, modlitwa różańcowa, adoracja Najświętszego Sakramentu, a zwłaszcza Eucharystia sprawowana w intencji synodu stanowią jego nieodzowny duchowy fundament. Zwracam się do chorych i cierpiących, aby w tej intencji zechcieli ofiarować bezcenny dar swojego cierpienia. Proszę wszystkich Diecezjan o wspólnotową i indywidualną modlitwę w intencji synodu”.

(Bp A. Jeż, List na I Niedzielę Adwentu 2016 roku)

MODLITWA W INTENCJI SYNODU

Boże w Trójcy Świętej Jedyny,
zgromadzeni we wspólnocie tarnowskiego Kościoła,
pragniemy razem wyruszyć w drogę,
aby dobrze przygotować i owocnie przeżyć synod diecezjalny.

Prosimy Cię, Ojcze pełen miłosierdzia,
napełnij nas swoją prawdą, miłością i pokojem,
abyśmy wiernie realizowali Twój zbawczy plan ludzkości
otwarci na dar aktywnej współpracy wszystkich diecezjan.

Błagamy Cię, Jezu - Synu Boga Żywego,
abyśmy zawsze z wielką pokorą i ufnością
odczytywali znaki czasu w świetle Ewangelii
budując wspólnotę naszej diecezji na Twój obraz.

Wzywamy Cię, Duchu Święty Ożywicielu,
abyśmy napełnieni Twoimi darami,
odnowili i ożywili wspólnotę Kościoła tarnowskiego
w jedności z całym Kościołem powszechnym.

Maryjo, Matko Kościoła i Patronko Diecezji Tarnowskiej,
prowadź nas i wspieraj w synodalnej pielgrzymce wiary!
Święty Stanisławie Szczepanowski, módl się za nami!
Święci Świeradzie i Benedykcie, módlcie się za nami!
Święta Kingo, módl się za nami!
Wszyscy święci i błogosławieni diecezji tarnowskiej,
módlcie się za nami!